Sağlık

Acil servisler dolup taşıyor! Grip her yerde

Mehmet TOPRAK / Rüstem PEHLİVANLAR / HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) –Rüzgar, yağmur, kar ve soğuğuyla kış geldi, kışın gelmesiyle birlikte hastalıklar ve salgın hastalıklar arttı. Acil servislerHastanelerde ciddi bir yoğunluk yaşanırken bazı hastaneler bu yoğunluktan dolayı hastalara ulaşmakta zorluk yaşıyor.

Peki bu zorlu kış günlerinde hastalıklara yakalanmamak ve salgın hastalıklardan uzak kalmak için ne yapmak gerekiyor? Türkiye’deki grip salgınları başka ülkelerde de yaşanıyor mu?

Konuyla ilgili Herkes Duysun’a açıklama yaptı. Dahiliye Uzmanı Dr. Tayfun BörtayBu şiddetli kış günlerinde hastalıklara yakalanmamak için yapılması gerekenlere ve Türkiye’nin yanı sıra diğer ülkelerde de artan grip vakalarına değindi.

Börtay, Türkiye’de ve dünyada olduğu gibi Adıyaman’da da hastane başvurularında ciddi bir artış olduğunu belirterek, acil servisteki doluluk oranının da yüzde 50 arttığını kaydetti. Normal zamanlarda acil servisebaşvuru sahibi hastaKişi sayısının günlük 800 ila 900 aralığında olduğunu belirten Birtay, bu sayının bu kış yüzde 50’den fazla artarak 1300’e ulaştığını söyledi.

Türkiye’nin birçok ilinde bu oranların arttığını ve ciddi bir artış yaşandığını düşünüyoruz. grip Tayfun Börtay, “Dünyanın diğer bölgelerinde de grip enfeksiyonlarında ciddi bir artış olduğunu duyuyoruz. İnfluenza enfeksiyonları artık bilindiği üzere solunum yolu ile çok hızlı bir şekilde bulaşabilen hastalıklardır. Mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınmak gerekiyor. Alınabilecek önlemlerden biri de maske takmak. Pandemi döneminde ciddi koruyuculuğu olan maske takılabilir. “Yaşlıların gerçekten ihtiyaç duymadıkça dışarı çıkmaması daha doğru olur.” söz konusu.

Bazı vatandaşlar “yapamazlar iyileşemiyorumBörtay, kişilerin şikayetle tekrar tekrar hastaneye başvurmalarını tavsiye etmediğini belirtti:

“Vatandaşların tekrar kalabalık bir ortama girmeleri nedeniyle tekrar tekrar başvuru yapmalarını önermiyoruz. Başka birine bulaşma veya yeniden enfekte olma durumları olabilir. “Grip enfeksiyonu veya gribi olan bir kişi istirahat etmelidir.”

daricaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu