Yaşam

Gölcük depremini yaşayan Nuran Kaçmaz depremzedeler için kıyafet dikiyor

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde meydana gelen depremin ardından ailesiyle birlikte fındık toplamaya gittiği Düzce’de yaşayan Kaçmaz, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından acil ihtiyaçların karşılanması için yürütülen çalışmaları güçlendirdi.

Kaçmaz ve diğer kursiyerlerin yaptığı atkı, bere, boyunluk, bebek yeleği, hırka, çocuk battaniyesi, yün, bez bebek, perde, giysi ve pijama takımı depremden etkilenen illere gönderiliyor.

“Gölcük depreminde yıkılan evleri hatırlayamıyorum”

Ev hanımı Kaçmaz, yaklaşık 24 yıl önce meydana gelen deprem nedeniyle kaldıkları yerin yakınındaki bir evin çöktüğünü söyledi.

Evde kalanların enkazdan yaralı olarak çıkarıldığını belirten Kaçmaz, şöyle konuştu:

Kendimizi nasıl çıkardığımızı bile bilmiyoruz. O panikle ne yapacağımızı bilemedik. Annem kız kardeşimi pencereden dışarı vermişti. Çok kötü günlerdi. Yıkılan binaları gördüğümüzde çok etkilendim. O yıkılan evleri hala hatırlıyorum.

dedi.

“TV izleyemiyorum, gözlerim dolu”

Kahramanmaraş merkezli depremleri Aksaray’da da hissettiğini anlatan Kaçmaz, evden hızla çıktıklarını söyledi.

Sokaktayken bile sallanıyormuş gibi hissettiklerini anlatan Kaçmaz, şöyle devam etti:

Depremi yaşayan insanları hayal bile edemiyorum. Televizyon izleyemiyorum. Gördüğüm zaman gözlerim çabuk dolar, oturup ağlarım. Elimizden geldiğince yardım ettik ama yeterli olmadı. Hayırsever bir vatandaşın bağışıyla kumaş aldık. Bebek battaniyesi, yastık, yorgan yapıp gönderdik. Sabah ve öğle kümelerinde kursiyerlerimizin ve usta öğreticilerimizin emekleriyle binlerce eser ortaya çıktı. Biz üzerimize düşeni yaptık. Kardeşlerimizin bu eserlerden faydalanması içimizi rahatlatacaktır.

“Ülke olarak el ele verip en kısa zamanda bir araya geleceğiz”

Kursiyerlerden Sabahat Aygün, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde öğretmenlik yapan kızının da depremi yaşadığını belirtti.

Görüntülere baktıkça üzüldüklerini vurgulayan Aygün, “Sıcak evlerimizde oturup yemek yiyemiyoruz. Düşüncelerimiz hep orada. En kısa zamanda ülke olarak el ele verip, bir araya geleceğiz.”söz konusu.

Kursiyer Zeynep Şimşek de Adıyaman’daki yakınlarının depremden etkilendiğini ve depremzedeler için yürütülen çalışmalara her zaman destek vermeye hazır olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu